środa, 13 grudnia 2006

Linux. Bezpieczeństwo. Receptury

Jak to powiedział Johnny Knoxville z drużyny Jaskass, przed jednym ze swoich "numerów", stukając w znajdujący się na jego głowie kask: Safety first! Popieram, popieram. Moja ocena 8/10.

Linux. Bezpieczeństwo. Receptury
Autorzy: Daniel J. Barrett, Richard E. Silverman, Robert G. Byrnes
Tłumaczenie: Adam Podstawczyński
ISBN: 83-7361-249-1
Tytuł oryginału: Linux Security Cookbook
Format: B5, stron: 352
Data wydania: 10/2003
Link: http://helion.pl/ksiazki/libezp.htm

Opis:
Zabezpieczanie systemu komputerowego to proces złożony. Nie trzeba jednak od razu wprowadzać złożonych mechanizmów ochrony systemu. Znajomość podstawowych procedur pomaga dostatecznie zwiększyć poziom bezpieczeństwa. Czy chcesz szybko dowiedzieć się, jak wysyłać zaszyfrowane listy elektroniczne z programu Emacs? Jak ograniczyć dostęp do usług sieciowych w określonych porach dnia? Jak zabezpieczyć serwer WWW zaporą sieciową? Skonfigurować uwierzytelnianie z użyciem klucza publicznego przez SSH?

Książka "Linux. Bezpieczeństwo. Przewodnik encyklopedyczny" nauczy Cię, jakie polecenia należy wykonać i co wpisać w plikach konfiguracyjnych, by poprawić bezpieczeństwo Twojego systemu. Nie jest to klasyczny podręcznik; nie znajdziesz tu teorii, lecz rozwiązania konkretnych problemów i sposoby łatania typowych luk w zabezpieczeniach. Dzięki książce nie będziesz tracić cennego czasu, poszukując właściwej składni poleceń. Przeznaczona jest dla średnio zaawansowanych użytkowników i administratorów systemów Linux.

- kontrola dostępu do systemu na różnych poziomach - od zapory sieciowej aż po poszczególne usługi; programy: iptables, ipchains, xinetd, inetd i wiele innych.
- monitorowanie sieci programami: ethereal, dsniff, netstat i innymi.
- ochrona połączeń sieciowych technologiami SSH i SSL.
- wykrywanie włamań programami: tripwire, snort, tcpdump, logwatch i innymi.
- zabezpieczanie uwierzytelniania za pomocą kluczy kryptograficznych, technologii Kerberos, oprogramowania PAM; autoryzacja przywilejów administratora programem sudo.
- szyfrowanie plików i wiadomości e-mail oprogramowaniem GnuPG.
- sondowanie zabezpieczeń własnego systemu programami do łamania haseł, narzędziem nmap i skryptami pomocniczymi.

Jeśli administrujesz systemami linuksowymi, receptury przedstawione w niniejszej książce pozwolą zwiększyć wydajność Twojej pracy: osiągniesz więcej poświęcając mniej czasu. Zdobędziesz pewność, że zastosujesz właściwe rozwiązania gdy pojawiają się konkretne zagrożenia.