środa, 3 stycznia 2007

Przeglądanie sieci z pomocą Google Cache

Google Cache to nieoceniona pomoc w przypadku gdy strona której szukamy znikła. W takich sytuacjach gdy otrzymujemy dobrze wszystkim znany kod 404 możemy poprosić Google o wyświetlenie strony (dodajemy operator cache:, w takim przypadku nasze zapytanie będzie wyglądać na przykład tak cache:www.google.com) lub możemy skorzystać z gotowego rozszerzenia do Firefox'a które podmienia domyślną stronę błędu 404.


Strona wyświetlona przez Google Cache wygląda tak jak podczas jej ostatnich odwiedzin przez robota, więc może być nieaktualna. Google nie archiwizuje obrazków, skryptów i innych wbudowanych elementów, jednak podczas próby wyświetlenia z archiwum próbuje je pobrać z oryginalnego źródła. Jeśli elementy te są niedostępne strona będzie się ładować powoli.


W takim przypadku dobrym pomysłem jest kliknąć w "cached text" aby oglądnąć sam tekst. Można również dodać &strip=1 na koniec URL'a lub zainstalować ten Greasemonkey skrypt który dodaje link do wersji tekstowej bezpośrednio na stronie z wynikami poszukiwań.

Podczas czytania strony możesz znaleźć inne interesujące linki z tej samej strony. W takim przypadku zamiast powtarzać powyższą procedurę, możemy zainstalować ten Greasemonkey skrypt który dodanie odpowiednich pozwala na płynne poruszanie się po archiwalnej stronie. Tym sposobem możemy przeglądać całą stronę z Google Cache.

Czasami interesujące strony ładują się szybciej z Google Cache niż ze źródła a dodatkowo szukane przez nas słowa w zapytaniu są podświetlone. Wykorzystując tą metodę obchodzimy czasami restrykcje dostępu, i korzystamy z Google jak z prymitywnego proxy.

źródło: http://googlesystem.blogspot.com