piątek, 27 lipca 2007

MikroTik RouterOS 3.0 RC1 !!

Właśnie pojawił się Release Candidate 1 RouterOS 3.0 a w nim sporo zmian:

changelog:

* enable routing package on upgrade - to fix upgrade from 2.9 version where routing-test package was used;
* console - parser now accepts newlines as CR, LF, CR+LF, this fixes import;
* user manager - using +/- image for group field show/hide instead of confusing checkbox;
* fixed bug - usb devices did not work;
* console - added tab key completions in editor;
* fixed slowness of RB112/RB133C during bootup (introduced in 3.0beta9);
* console - fixed variable name lookup;
* console - added back '/setup' command;
* console - added '/system script environment';
* console - fixed wireless interface configuration export;
* integrated MAC Ping in to regular Ping in WinBox;
* added support for Marvell IDE controller that is embeded in new Intel motherboards;
* fixed bug - for routes received via RIP nexthop was invalid in some cases;
* added 'get' tool for downloading files to router via HTTP or FTP;
* console - some properties could not be set via API, fixed;
* user manager - fixed bug for PayPal payments with user data containing specific characters;
* ip proxy - setting parent proxy did not work;
* fixed bug - dst-active was not updated after time update by NTP;
* console:
fixed 'do' arguments in '/tool bandwidth-test' and other commands;
inside expressions variables can be referenced without putting '$' before variable name;
'find' commands have new argument 'where' that allows to write filtering condition as console expression;
when entering commands from prompt, global variables can be used without declaring them;

poniedziałek, 23 lipca 2007

Hacking Ubuntu: Serious Hacks Mods and Customizations

Bardzo przyjemna książeczka na temat systemu Ubuntu. Autor na 408 stronach opisuje niestandardowe metody instalacji systemu, modyfikacji systemu pod kontem użyteczności, konfigurowaniu peryferjów, zarządzaniu oprogramowaniem, komunikowaniu się z innymi za pomocą systemu, pracy grupowej, tuningu procesów, tuningu interfejsu graficznego, zabezpieczaniu systemu, zaawansowanych konfiguracjach sieciowych, zarządzaniu usługami ...
Gorąco polecam nowym jak i doświadczonym użytkownikom systemów Linux'owych.

Product Details
Paperback: 408 pages
Publisher: Wiley; Pap/Cdr edition (April 23, 2007)
Language: English
ISBN-10: 047010872X
ISBN-13: 978-0470108727
Product Dimensions: 9.2 x 7.2 x 0.9 inches

Book Description
Ubuntu, an African word meaning “humanity to others,” is the hottest thing in Linux today. This down-and-dirty book shows you how they can blow away the default system settings and get Ubuntu to behave however you want. You’ll learn how to optimize its appearance, speed, usability, and security and get the low-down on hundreds of hacks such as running Ubuntu from a USB drive, installing it on a Mac, enabling multiple CPUs, and putting scripts in menus and panels.

From the Back Cover


"I'm Ubuntu. Want to be friends?"

You've just gotta love Ubuntu; it's an irresistible package of usability, security, and support features. But a power user like you is just itching to teach it some new tricks. Show it how to play nicely with other systems. Develop its multitasking and communication skills. Free its inner video nd graphics talents. And make sure that when it ventures into the wild and wooly world of wireless, it keeps its doors locked.

Here's how to do all that and more.

Things you can do with Ubuntu

Step-by-step directions for all this and lots of other fun stuff

* Create an awesome interface
* Fine-tune Firefox®
* Expand your desktop across monitors or other computers
* Add VoIP and instant messaging
* Discover the joys of emulators
* Focus on cameras and scanners
* Customize application windows
* Configure wireless networks
* Boost boot-up efficiency
* Tune kernel parameters

źródło: www.amazon.com

środa, 4 lipca 2007

30 tysięcy szkodliwych stron dziennie

Sophos informuje o lawinowo rosnącej liczbie szkodliwych witryn. Jeszcze w kwietniu każdego dnia w Sieci przybywało 5000 niebezpiecznych stron. Teraz liczba ta wzrosła do 30 000 dziennie.

"W czerwcu zaobserwowaliśmy wzrost do 9500 dziennie, a teraz jesteśmy świadkami olbrzymiego skoku do 29 tysięcy" – mówi Carole Theriault z Sophosa. Przyczyną takiego skoku jest zmiana strategii cyberprzestępców. Coraz rzadziej wykorzystują oni e-maile do przeprowadzania ataku, a coraz częściej robią to za pomocą witryn WWW.

Czasami przestępcy zakładają własne witryny, najczęściej jednak włamują się na już istniejące i instalują na nich szkodliwy kod. Badacze informują, że z 29 700 szkodliwych witryn znajdowanych każdego dnia, aż 80% stanowią strony zwykłych użytkowników, na które dokonano włamania. Najpopularniejszym błędem wykorzystywanym przez cyberprzestępców do ataku na witryny WWW jest dawno załatana luka w IFRAME. Przed kilkoma dniami cyberprzestępcy przeprowadzili jednorazowy atak na włoskie witryny, podczas którego zarazili 10 000 różnych stron WWW. "Włoski atak na IFrame powinien zabrzmieć jak dzwonek alarmowy dla providerów internetowych na całym świecie. Szkodliwy kod pozostawiony na zainfekowanych stronach czeka na nieświadomych internautów" – mówi Theriault.

źródło: exploit.org.pl

wtorek, 3 lipca 2007

Początek końca neutralności internetu?

Amerykańska Federalna Komisja Handlu (FTC) opowiedziała się przeciwko rozwiązaniom prawnym, które gwarantowałyby, że telekomy nie będą mogły pobierać dodatkowych opłat za szybsze działanie niektórych usług internetowych. Oznacza to, że pierwsza bitwa o tzw. neutralność internetu została przegrana.

O neutralności internetu zaczęło się dużo mówić na początku ubiegłego roku, kiedy to amerykańscy operatorzy (m. in. AT&T) wpadli na pomysł wprowadzenia dodatkowych opłat, które gwarantowałyby szybsze działanie stron internetowych i usług. Byłoby to szczególnie przydatne w przypadku usług źle znoszących opóźnienia (IPTV, VoIP), ale teoretycznie każdy mógłby zapłacić za to, aby np. jego serwis działał szybciej niż inne.

Pomysł został szybko skrytykowany przez wiele stron m. in. przez firmę Google. Jej przedstawiciele uważają, że "internetowe autostrady" dadzą fory internetowym gigantom, których będzie stać na płacenie za to, aby ich informacje były traktowane priorytetowo. Poza tym istnieje obawa, że "zwykłe" pakiety będą traktowane drugorzędnie, a nie neutralnie jak zapewnia AT&T. Do zachowania internetu w obecnym kształcie sieci nawoływali również Tim Berners-Lee oraz Vinton Cerf.

Apelowano o to, aby neutralność Sieci zagwarantować prawnie, ale FTC w swoim raporcie dotyczącym usług szerokopasmowych odradziła prawodawcom podejmowania takich kroków. Komisja uważa, że generalnie przemysł internetowy kieruje się w stronę coraz większej konkurencji i regulacje w tym obszarze są zbyteczne. Oznacza to, że jeśli amerykańskie telekomy zechcą wprowadzić "internetowe autostrady", komisja nie stanie im na drodze.

FTC w swoim raporcie zauważyła, że ewentualne opłaty za priorytetowe traktowanie pakietów mogą przynieść klientom zarówno korzyści jak i szkody. Mimo to komisja wierzy, że rynek sam wyreguluje tę kwestie we właściwym kierunku.

Obrońcy neutralności internetu uważają, że FTC swoją decyzją otworzyła telekomom furtkę do wygenerowania nowych zysków, bez konieczności nadrabiania zaległości w infrastrukturze i ponoszenia wydatków na inwestycje w nowe Sieci.

Choć kwestia neutralności internetu nie dotyczy jak na razie europejskiego rynku, to jest bacznie przez wszystkich w Europie obserwowana. Komentatorzy uważają, że wprowadzenie "internetowych autostrad" w USA spowoduje zainteresowanie telekomów europejskich podobnymi rozwiązaniami.

źródło: di.com.pl